WolnyElektron.pl - rock'n'roll, blues i ballada
Wolny Elektron Wolny Elektron

O zespole

Założycielem zespołu Wolny Elektron jest Czarek Bera - wokalista, gitarzysta, twórca tekstów i muzyki.
Do współtworzenia kapeli zaprosił znakomitych poznańskich muzyków:
Marcin Fukowski swoją brawurową grą zabiega o odczarowanie gitary basowej ze stereotypu instrumentu ociężałego i drugoplanowego. Skutecznie obala mit o usypiających właściwościach solówek wykonywanych na tym instrumencie.
Łukasz Ratuszny to wszechstronny perkusista, dzięki któremu Wolny Elektron potrafi być w jednej chwili prawdziwą ryczącą maszyną muzyczną, a za moment zmienić się w lekki niczym sieć pajęcza hamak kołyszący zmęczone dusze słuchaczy.

Początkowo, we wcześniejszych składach zespołu, zamiary muzyczne koncentrowały się wokół klimatów poezji śpiewanej. Jednak pojawienie się basisty Marcina Fukowskiego oraz perkusisty Łukasza Ratusznego szybko sprawiło, że w pozostałych muzykach obudził się demon rock'n'rolla.
Trójka sprawnych instrumentalistów to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Podczas dwugodzinnego koncertu każdy z nich staje do walki o serca i oklaski publiczności. Solówki, dialogujące duety, pompatyczne grzmoty całego zespołu, a także zręczne operowanie pauzą, synkopą, gwałtowną ciszą, rozbrzmiewaniem i wybrzmiewaniem - już za samo to trzeba nas pokochać.
Ale to nie koniec. Za sprawą wokalisty i tekściarza Czarka Bery kapela dba, by słowo było równoprawnym partnerem muzyki. Polskie słowo kierowane do polskiego słuchacza. W Wolnym Elektronie śpiew nie jest tylko piątym instrumentem. Jest przede wszystkim nośnikiem konkretnych treści, a czasem skrytych znaczeń. Chcemy, aby po koncercie nasz słuchacz wyszedł nie tylko wyklaskany, wytupany i wypiszczany, ale też opasły strawą duchową, której dostarczają teksty własne Czarka Bery oraz poetów polskich takich jak Julian Tuwim, Ewa Lipska, Stanisław Grochowiak, Przemysław Berkowski, Krzysztof Forszpaniak.

Wolny Elektron Wolny Elektron